نوشته شده در 29 October 2018 / توسط admin
کولرگازی
4.7 | از 3 رای

کولرگازی ، کولری است که در طول فرآیند سرما سازی گاز را به مایع و سپس مایع را به گاز تبدیل می کند و از این طریق سرما تولید می کند. اختراع کولر گازی در سال 1902 توسط ویلیس کریر انجام شد.

انواع کولرگازی

تهویه ی مطبوع یکی از سیستم های موجود در تاسیسات مهندسی مکانیک می باشد که با عملکرد و کاربری سیستم های مختلف دارای تنوع بالایی است که کولرهای گازی یکی از نمونه های موجود از این  سیستم ها می باشند.

[aparat id=”dYIjw”]

انواع کولرگازی

کولر گازی به خودی خود نیز دارای مدل های مختلفی است از جمله :

 • کولر های یک تکه یا پنجره های
 • کولر های دوتکه یا اسپلیت
 • کولرهای پرتابل و قابل حمل
 • کولرهای ایستاده
 • کولرهای سقفی
 • کولرهای کاناپی
 • کولر های چند شعبه یا مولتی

 

کولرهای دوتکه

این مدل کولر از دو قسمت مجزا ساخته شده اند، یونیت خارجی آن شامل کمپرسور و کندانسور است  که خارج از محیط ساختمان نصب می شود. یونیت داخلی که قسمت تبخیر در آن قرار دارد در داخل محیط ساختمان قرارمی گیرد. این یونیت های داخلی و خارجی یا پنل داخلی به وسیله ی دو لوله ی مسی یا آلومینیومی به هم وصل می شوند. گاز سرد را یونیت باریک تر از یونیت بالا به یونیت داخل منتقل می کند و کار خروج گاز گرم را لوله ی ضخیم تر و کپرسور بالا بر عهده دارد.

این مدل کولر ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند : کولر های معمولی و کولر هایی که از فناوری اینورتر استفاده می کنند. فناوری اینورتر این امکان را فراهم می کند تا در مصرف انرژی حدود 60 درصد صرفه جویی شود.

انواع کولرگازی

طریقه ی تشخیص دادن کولر های معمولی از اینورتر

اینورتر اشاره به نوعی مبدل دستگاه های الکترونیکی دارد که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل خواهد کرد. جریان متناوب می تواند براساس نیاز هر ولتاژ و فرکانسی باشد که با ترانسفور موتورهای مناسب و مدار ، کنترل می شود. طبق بررسی دایکین صرفه جویی در کولر های اینورتر در مصرف برق بیشتر از کولر های معمولی است. کولر های قدیمی تفاوت های عمده ای با کولر های کم مصرف دارند که همین تفاوت ها باعث می شوند تا مصرف برق تا میزان قابل توجهی کاهش داشته باشد. در این بخش به برخی از این تفاوت ها اشاره می کنیم:

 • گازی که در کولرهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد از نوع R410a بوده که بسیار خنک تر از گاز های R 22 است که در کولر های قدیمی به کار گرفته می شد. دمای جوش گاز R410a  منفی 52 درجه سانتی گراد است.
 • ساختار کمپرسور در کولر گازی های قدیمی به شکلی است که بعد از هم دما شدن محیط با دمایی که برای کولرگازی تنظیم کرده اید موتور یا کمپرسور کولر خاموش شده و منتظر فرمان استارت دوباره می ماند که همین استارت مجدد باعث مصرف بالای برق می شود.

در کولر های اینورتر اما کمپرسور و قطعات به گونه ای طراحی شده اند که کمپرسور به هیچ وجه از مدار خارج نمی شود و فقط دور حرکتی موتور به حداقل می رسد تا برای خنک کردن مجدد نیازی به جریان بالا برای استارت نباشد.

 

کولر گازی پرتابل

این مدل کولر گازی در ظرفیت پایین تولید شده و قابلیت گرمایشی را نیز دارا می باشد. این مدل کولر دارای ریموت کنترل نیز بوده که امکان استفاده از این دستگاه را برای فضا های کوچک و موقت فراهم کرده است. تمامی اجزای کولر مثل کندانسور و اپراتور در یک جا قرار دارند و حالت سرما و گرمای موتور از طریق لوله ی پشت دستگاه ه به بیرون منتقل می شود. گرمایش در این کولرگازی از طریق هیتر بوده که چندان به صرفه نمی باشد.

 

کولرگازی ایستاده

این کولر نیز به صورت دو تکه بوده به شکلی که پنل داخلی را نمی توان  مانند پرتابل به آسانی جابه جا کرد . قسمت خارجی آن نیز باید در محیط بیرون نصب شود. کولر های ایستاده تا ظرفیت 960000 بی تی یو تولید می شوند که به همین دلیل در سالن های بزرگ مورد استفاه قرار می گیرند. علاوه بر این ، این مدل کولر ها دارای مصرف  انرژی پایین و قدرت رطوبت زدایی بالایی می باشند.

انواع کولرگازی ایستاده

کولرگازی پنجره ای

این کولر شامل کندانسوری است که قسمت انتهایی این اتاقک به سمت بیرون بوده و دارای یک فن کندانسور در قسمت پشتی است تا هوا از طریق آن به بیرون هدایت شود. از معایب این کولر ها می توان به نداشتن کنترل از راه دور ، نداشتن حالت گرمایشی ، مصرف برق بالا و ایجاد سر و صدای زیاد اشاره کرد.

 

چگونگی سرما سازی

در قسمت یونیت خارجی یک کمپرسور و یک کندانسور و یک فن خنک کننده قرار دارد که مانند یخچال و فریزر عمل می کند. به این صورت که کمپرسور گاز را کمپرس کرده و از طریق لوله های رابط به یونیت داخلی می رساند. در این حالت لوله های مویین گاز را متراکم کرده و گاز از حالت فشرده خارج می شود و در کوئل می چرخاند. گازی که در کوئل می چرخد گرمای مورد نیاز برای جوشش را از مولکول های هوای گرم به دست می آورد. سپس مولکول های هوای سرد باعث کاهش دمای محیط می شوند.

مقایسه با کولر های آبی

کولر های آبی از طریق تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محیط ، دمای محیط را کم می کند. کار کولر گازی به این صورت است که وجود مبرد با دمای پایین در لوله های یونیت داخلی و مکش هوای گرم به وسیله ی فن این هوا از بین لوله های اواپراتور باعث گرمایش هوای محیط می شود و هرکولرگازی به طور متوسط 30 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می کند. به طور مثال : هر واحد مسکونی با مساحد 150 تا 170 متر تقریبا 800 لیتر آب را تبخیر می کند، به همین دلیل است که همه کولرگازی را پیشنهاد می کنند. کولرگازی در صنعت تهویه دارای جایگاه ویژه ای می باشد زیرا :

 • گرمای محیط را سریع کاهش می دهد ، چون هم رطوبت و هم دما را کاهش داده و هم با داشتن فیلتر ، ذرات معلق در هوا را از اتاق خارج می کند.
 • رطوبت را افزایش نمی دهد و برای محیط های شرجی بسیار کاربردی می باشد.
 • مصرف انرژی کولر گازی بیشتر از کولرهای آبی می باشد.
 • کولر گازی یک موتور گرمایی است که گرما را از محیط سرد به محیط گرم یا بیرون منتقل می کند ولی کولرهای آبی گرمای محیط را به آب که تبخیر می شود در کابین کولر انتقال می دهد.
 • در محیطی که کولرگازی نصب می شود ، مکان باید با محیط بیرون ایزوله شود ولی در کولر آبی به محیط ایزوله نیاز نیست چون در محیط بیرون نصب می شود.
 • چرخه ی انتقال گرما در کولرهای گازی می تواند برعکس شود و به صورت بخاری مورد استفاده قرار بگیرد که این قابلیت را کولرهای آبی ندارند.

قیمت کولر گازی در بانه

در صورتی که قصد تهیه و خرید کولر گازی هر نوع کولر گازی دارید و چنانچه می خواهید از قیمت کولر گازی در بانه مطلع شوید می توانید همین حالا با کارشناسان فروش این مجموعه تماس بگیرید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶