نوشته شده در 20 February 2018 / توسط admin
اجزای تشکیل دهنده ی کولرگازی خودرو
4 | از 5 رای

اجزای تشکیل دهنده ی

آیا میدانید کولرگازی خودرو چگونه کار می کند و اجزای تشکیل دهنده ی آن کدامند  ؟  هر راننده ای باید نسبت به اجزای تشکیل دهنده ی کولر گازی خودروی خود شناخت کافی داشته باشد تا در مواقع اضطراری بتواند قطعات را تشخیص دهد.

 • فن الکتریکی کولرگازی خودرو

فن الکتریکی را می توان روی کندانسور و یا رادیاتور نصب کرد. زمانی که فن کندانسور زودتر از رادیاتور نصب شود ، فن طوری عمل می کند که هوا از بیرون مکیده و روی سطح کندانسور می دمد در حالی که فن کندانسور پشت کندانسور و مقابل موتور قرار می گیرد، وهوا از روی سطح کندانسور مکیده و به سمت موتور می دمد.

کولرگازی خودرو

استفاده از فن الکتریکی نسبت به شرایط به کارگیری آن متفاوت بوده درصورتی که یک سوئیچ فشار سه وضعیتی روی سیستم وجود دارد که فن الکتریکی به صورت دائمی کار می کند و با استارت ، سیستم تهویه وارد مدار می شود.

فن کندانسور گاهی ممکن است به وسیله ی سوئیچ حرارتی کنترل شود . به این طریق که هم زمان با فن ، موتور روشن و خاموش می شود.

 • اواپراتور کولرگازی خودرو

اواپراتور یکی از قطعات اصلی کولر خودرو می باشد که وظیفه ی کاهش گرمای هوای خودرو را بر عهده دارد. همچنین رطوبت را از هوای داخل خودرو جذب می کند.

جریان هوا به وسیله ی فن الکتریکی  با رد شدن از کویل اواپراتور ، برودت به وجود آمده از طریق کانال های هوا به داخل خودرو پخش می شود. این عمل به وسیله ی کویل اواپراتور ایجاد تقطیر رطوبت هوای داخل خودرو و همچنین آب به وجود آمده از طریق لوله های مخصوص به خارج از خودرو انتقال می دهد.

کولر خودرو دارای دو سوئیچ  کنترلی می باشد که اولی زمانی که فشار گاز کم یا زیاد باشد ، کمپرسور را خارج کرده و دومین سوئیچ مانع یخ زدن در داخل محفظه ی اواپراتور می شود. در صورتی که این دو سوئیچ به مشکل بخورند ، کل سیستم را از کار می اندازد.

 • کمپرسور کولرگازی خودرو

کمپرسورسیستمی جهت حرکت گازمبرد درکولر گازی خودرو می باشد که بر چرخاندن گاز در قطعات کولر مانند قلب سیستم عمل می کند.این کمپرسور باعث فشار دمای گازی که کم شده و اواپراتور را افزایش می دهد، خواهد شد.

کمپرسور وظیفه ی رساندن گاز مبرد را از اواپراتور به کندانسور و کپسول خشک کننده برعهده دارد و مجدد به داخل اواپراتور بر می گرداند. این کمپرسورها باید دارای وزن و حجمی متناسب با قدرت موتور داشته باشند تا هنگام نصب کردن به راحتی در جای خود قرار گرفته و باعث سنگینی موتور خودرو نشوند.

 • کندانسور یا رادیاتور کولرگازی خودرو

این قسمت از کولرگازی خودرو وظیفه ی رد و بدل کردن حرارت را برعهده دارد. این بخش نیز گرما را توسط اواپراتور از گاز مبرد به  هوای محیط بیرون از خودرو انتقال می دهد.

 • رسیور درایر

رسیور درایر به عنوان منبع ذخیره ی گاز مبرد عمل کرده و باعث جذب رطوبت گاز خواهد شد. این قطعه یک پرشرکنترل ایمنی بوده .زمانی که فشار گاز از حد خود کمتر یا بیشتر شود ، به صورت خودکار جریان برق را قطع می کند. روی این قطعه شیشه ای وجود دارد که باعث دیدن گاز خواهد شد و این قابلیت را دارد که گردش و میزان گازی که در سیستم وجود دارد را در کولر کنترل کند.

 • شیر انبساط

این شیرمیزان گازی که از کندانسور به اواپراتور به وسیله ی فیلتر وارد می شود را مشخص می کند.همچنین این وسیله فشار گاز مبرد را کاهش می دهد. زمانی که کندانسور شروع به کار می کند شیرانبساط  باز می شود و گاز مبرد مایع با عبور از صافی به ورودی مایع پرفشار به گاز تبدیل می شود.

 • سیم کشی کولرگازی خودرو

سیم کولر وظیفه ی انتقال دادن فرمان های اجزای مربوط به کولرخودرو و برق رسانی آن را برعهده دارد. در خودروهای جدید تمام فرمان ها توسط ECU به وسیله ی سیم اصلی خودرو انتقال داده می شوند.

 • دکمه ی کنترل فشار

نام دیگر این کلید مانوستات بوده و دارای دو وظیفه ی مهم می باشد و از اجزای سیستم در مقابل خرابی های ناشی از تغییرات فشار محافظت کرده و تغییرات فشار کندانسور را کنترل می کند.

3 نوع سوئیچ وجود دارد:

 • دکمه کنترل فشار پایین
 • دکمه کنترل فشار بالا
 • دکمه کنترل فشار سه مرحله
 • محل نصب این کلید روی رسیور درایر که در قسمت بالای آن اتصالات ورودی و خروجی قرار گرفته اند، می باشد و دارای دو ترمینال بوده که هم به کلاچ برقی و هم به ترموستات وصل می شود.

طریقه ی کارکرد این کلید فشار پایین ساده می باشد. در قسمت داخلی این کلید یک سیلندر یا یک دیافراگم وجود دارد که اگر فشار کمتر حس شود ، مدار الکتریکی را قطع می کند.اگر فشاری که به وسیله ی نشت گاز در سیستم به وجود می آید ، از مدار خارج می شود از حوادث احتمالی جلوگیری می کند.

 • این کلید هم روی رسیور درایر نصب شده و برعکس کلید فشار پایین کار می کند. نحوه ی کارایی به این صورت است که اگر فشار وارد شده بیشتر از حد تنظیم شده روی فنر باشد ، مدار الکتریکی را قطع می کند و در صورتی که فشار سیستم زیاد شود کارکرد کمپرسور متوقف شده و مانع آسیب زدن یا ترکیدن شلنگ ها می شود.
 • از این کلید بیشتر در خودروهایی که از فن الکتریکی برای خنک کردن موتور استفاده می شود و جریان هوا در کندانسور بالا می رود نیز استفاده می کنند. نصب این کلید روی مسیر لوله ی گاز فشار بالا انجام می شود و دارای چهار ترمینال می باشد.

وظایف کلید فشار سه وضعیتی شامل :

 • کنترل فشار پایین
 • کنترل فشار بالا
 • کنترل کارکرد فن الکتریکی کندانسور

9- شیلنگ

وظیفه ی این شیلنگ ها در کولر خودرو، ارتباط بین اجزای سیستم می باشد به طوری که این اجزا درهر شرایطی به خوبی کار کنند.همچنین این شیلنگ ها به دلیل شرایط کاری خاصی که دارند باید طبق استانداردهای بین المللی نظیر SAE تولید شوند.

قسمت داخلی این شیلنگ ها از نفوذ گاز جلوگیری کرده و در دامنه ی 30- تا 120 درجه ی سانتی گراد در عوامل شیمیایی و فیزیکی اثبات شده است.

قسمت وسط شیلنگ از الیاف بوده که باعث بالارفتن مقاومت شیلنگ در فشارهای بالاتر از 175 تولید می شود.

قسمت بیرونی آن هم از موادی با مقاومت بالا در برابر رطوبت تولید شده اند.

10- سوئیچ A/C

این سوئیچ وظیفه ی خاموش و روشن کردن کولر را برعهده دارد که دارای ساختارهای مختلفی می باشد. از طریق یک لامپ LED حالت روش یا خاموش شدن این سوئیچ نشان داده می شود.

11- گاز کولر کولرگازی خودرو

گاز R134  دارای خاصیت هایی می باشد که عبارتند از :

دما و فشار مبرد بیشتر از دما و فشار کاری سیستم

دمای انجماد کمتر از نقطه انجماد سیستم

اشتغال زا ، قابل انفجار و یا سمی نباشد .

برای محیط زیست و لایه ی ازون مضر نباشد.

قیمت کولر گازی در شهر بانه

بانه به روز عرضه کننده انواع کولر گازی در بانه می باشد که شما کاربران محترم می توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش این مجموعه از قیمت کولر گازی بانه مطلع شده و کولر گازی مد نظر خود را سفارش دهید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶