نوشته شده در 7 January 2018 / توسط admin
تعمیر و عیب یابی کولر گازی
به این صفحه امتیاز بدهید

عیب یابی کولر گازی آموزش تعمیر

زمانی که در فصل تابستان هستید ، گاها پیش می آید که نیاز به تعمیر و عیب یابی کولر گازی خود داشته باشید در این مقاله به این مسئله خواهیم پرداخت و راه کارهای علمی و عملی را برای شما کاربران عزیز بانه به روز معرفی خواهیم کرد

اما اگر کولرگازی دارای مشکل بود چه باید کنیم ؟

در ادامه لیسی از عیب یابی برای شناسایی مشکلات کولرگازی برای شما تهیه کرده ایم.

کولر گازی هوای خنک پرتاب نمی کند.

عیب یابی کولر گازی ( پرتاب هوا ) در صورتی که کولر گازی شما روشن می شود اما هوا را خنک نمی کند، به طور حتم تمامی دریچه ها باز خواهند بود وترموستات هم به درستی تنظیم شده است. اگر مشکل از آن نبود، فیلتر هوای کولر گازی را چک کنید.در صورتی که فیلتر به دلیل وجود گرد و غبار بسته شده باشد ، هیچ جریان هوایی وارد نمی شود.

اگر بسته شدن آن باعث توقف کویل اواپراتور شود، یخ و سرما هم باعث بسته شدن بیشتر آن می شود. اگر مشکل همین باشد، فیلتر کولر گازی را با برس و صابون بشویید و گرد و غبار ها را از روی فیلتر پاک کنید.

تعمیر فیلتر کولرگازی

عیب یابی کولر گازی  ( عیب یابی و تعمیر فیلتر ) با عوض کردن و تمیز کردن به موقع فیلتر کولر گازی می توانید مانع بروز این مشکلات شوید. از مشکلات بارز که ممکن است کولر گازی شما داشته باشد فن و موتور فن است. اگر فن به راحتی بچرخد، ممکن است در رساندن برق به موتور باعث مشکل شود یا یک نشتی در خنک کننده(refrigerant line) بوجود بیاید که در این صورت شما حتما به یک تعمیرکار متخصص جهت بررسی آن نیاز دارید.

خنک نکردن به اندازه کولر گازی

جهت عیب یابی کولر گازی دریچه های کولر گازی را چک کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید. همچنین اگر یکی از آنها بسته باشد خنک کردن کل خانه سخت تر خواهد بود، زیرا هوای گرم قسمتی که دریچه ی آن قسمت بسته است با هوای خنک سایر قسمت ها ادقام شده و هوای منزل به اندازه ی کافی خنک نخواهد شد.

اگر این موضوع نباشد، ممکن است مشکل دیگری از جمله نشتی در خنک کننده داشته باشید.اگر کولر گازی شما قدیمی و یا به درستی نصب نشده باشد ممکن است دیگر فرسوده باشد. کولر گازی که برای منزل شما بیش از حد بزرگ باشد کمتر روشن می شود که همین مورد باعث کاهش بهره وری آن می شود.

همچنین اگر کولر گازی شما برای منزلتان کوچک باشد به اجبار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث خرابی زودتر آن خواهد شد.

عیب یابی کولر گازی : نشتی آب کولر گازی

آیا نشتی آب از داخل کولرگازی می باشد؟

برای جلوگیری از نشتی آب کولر گازی اول دستگاه خود را خاموش کنید. مسیر تخلیه ی آب ممکن است گرفته شده باشد. به همین دلیل اول باید گرفتگی مسیر تخلیه ی آب را باز کنید، در صورتی که مشکل حل نشد ممکن است تشت تخلیه ی کولر گازی شما زنگ زده باشد و یا پمپ فشرده ی کولر گازی شکسته باشد که در آن صورت تعمیرکاران با تجربه ی ما می توانند قطعه های آسیب دیده ی کولر گازی شما را تعمیر و یا تعویض کنند.

نشتی آب از بیرون کولر گازی

ممکن است در روزهای گرم شاهد گودال آبی زیر کندانسور خود باشید که اگر کولر گازی به درستی کار می کند این امر طبیعی است. هنگامی که هوا خنک است ، ممکن است کولرگازی یخ بزند و با ذوب شدن یخ آن آب جمع شود که این موضوع هم طبیعی می باشد ولی اگر به دلایل دیگری نشتی آب دارد باید فیلتر کولر گازی را تمیز و یا تعویض کنید.

اگر مشکل همچنان حل نشد جهت بررسی و عیب یابی کولر گازی با کارشناسان و نمایندگی کولر گازی تماس بگیرید. ممکن است به خنک کننده ی بیشتری نیاز داشته باشید و یا ممکن است لوله ی تخلیه بسته شده باشد.

در صورتی که کولر گازی خاموش است، نشتی آب دارد.

اگر خنک کننده ی کولر گازی شما در حال تمام شدن باشد و یا فیلتر آن کثیف شده باشد کولر گازی هنگام کار کردن ممکن است یخ بزند. بعد از اینکه شما آن را خاموش کنید یخ ها آب شده و باعث خیس شدن کف یا سقف منزل شما می شود. اگر تمیز کردن فیلتر کولر گازی باعث برطرف شدن مشکل نشد می توانید با ما جهت بررسی و برطرف کردن مشکل تماس بگیرید.

دلایل چکه کردن آب از کولر گازی

  • کولرگازی خاموش نمی شود.

در صورتی که می خواهید کولر را خاموش کنید اما زمان طولانی باید صبر کنید، احتمالا فیلتر کولر گازی شما کثیف است. یک دلیل دیگر آن می تواند قدیمی بودن و یا قدرت نامناسب کولر گازی در مقایسه با اندازه منزل باشد.

سایر دلایل جهت خاموش نشدن کولرگازی:

  • گیر کردن فن کولر گازی
  • کوتاه بودن کابل ترموستات
  • درست کار نکردن دستگاه تنظیم حرارت(ترموستات)
  • روشن نشدن سیستم مرکزی کولر گازی

اگر سیستم مرکزی کولر گازی شما روشن نشود، ممکن است مشکل از تنظیم ترموستات باشد در غیر این صورت شما برای برطرف کردن مشکل حتما به یک تعمیرکار متخصص جهت تعمیر کولر گازی خود نیاز دارید.

عیب یابی کولر گازی : کار نکردن فن کولر گازی

در صورتی که فن داخلی کولر شما کار نکند ،جهت عیب یابی کولر گازی اول مطمعن شوید که چیزی داخل آن گیر نکرده باشد و بعد فیلتر هوا را چک کنید. اگر بسته شده باشد خودتان هم می توانید مشکل را حل کنید. اگر کویل اواپراتور و مسیر خنک کننده یخ زده بود ابتدا اجازه دهید که یخ ها کامل آب شده و بعد از کار کردن فن مطمعن شوید.

در صورتی که همچنان مشکل وجود داشت شما به یک تعمیرکار متخصص نیاز دارید زیرا به احتمال زیاد اجزای داخلی فن مثل تسمه و یا حتی موتور آن نیاز به تعویض دارد و یک فرد متخصص باید آن را بررسی کند.

کار نکردن فن خارجی کولرگازی

در صورتی که کولر گازی به درستی خنک نکند، قطعه ی بیرونی کولر گازی را بررسی کنید. اگر فن بیرونی به درستی در حال چرخش نبود، ابتدا باید جعبه ی برق و فیوز را بررسی کرد. اگر تنظیم مجدد باعث برطرف شدن مشکل نشد ممکن است بخاطر موارد زیر باشد:

  • خازن استارت کار نمی کند

اگر کمپرسور همچنان کار می کند، موتور فن ها و یا خازن استارت ممکن است کار نکند. برای برطرف کردن عیب می توانید فن را با یک تکه چوب هل دهید تا ببینید که فن کار می کند یا نه.

نکته ی مهم: هرگز با دست فن را هل ندهید زیر اگر فن شروع به کار کند انگشتان دستتان آسیب جدی می بیند.

در صورتی که باز هم فن شروع به کار نکرد شما به یک تعمیرکار نیاز دارید. تا آمدن تعمیرکار دستگاه را خاموش کنید زیرا اگر این کار را انجام ندهید ممکن است کمپرسور کولر گازی بسوزد.

  • موتور فن داخلی گیر کرده است

ممکن است به دلیل وجود خاک و گرد و غبار فن کثیف شده باشد همچنین ممکن است قطعه ی مورد نظر نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد که در این صورت می توانید با نمایندگی های معتبر بگیرید.
بعد از اینکه شما موفق شدید کولر گازی خود را تعمیر کنید سعی کنید حداقل سالی یکبار بررسی وضعیت کولر و سرویس کولرگازی را انجام دهید.

همچنین جهت خرید کولر گازی بانه و اطلاع از قیمت ها می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶