نوشته شده در 14 February 2018 / توسط admin
روش های شارژ کردن گاز R410a در کولرگازی اینورتر
4.3 | از 4 رای

شارژ کردن گاز R410a در کولرگازی های اینورتر

در اینجا می خواهیم طریقه ی شارژ کردن گاز R410a را برای شما شرح دهیم اما قبل از آن می خواهیم راجب نوع گاز مبرد توضیحی مختصر دهیم.گازهایی نظیر فریون که در لوازم های برودتی به کار می روند و دارای ترکیبات متفاوتی می باشند، شیمیایی هستند. گازهای موجود که سازگاری با محیط زیست و لایه ی ازون ندارند، گاز مبرد R11 می باشد و هرچه مبرد دارای ODP کمتری باشد به لایه ی ازون کمتر آسیب می رساند.

موادی که گاز R410a را تشکیل می دهند عبارتند از :

گاز R410a دارای ترکیبی از دو گاز (CF3CHF2) R-125  و (CH2F2R32) به صورت 50 /50 می باشد که بسیار سرمادهی خوبی دارد. نقطه ی جوش آن 4/51- درجه است که نسبت به گاز R22 بازده ی بالاتری دارد و سازگار با ODP و برای کولرگازی ها بسیار مناسب می باشد.

مراحل شارژ کردن گاز R410a

زمانی که می خواهید گاز کولر را شارژ کنید ابتدا باید برچسب فنی کولر را مشاهده کنید و نوع گاز به کار رفته در سیستم را تشخیص دهید سپس باید در کولر از نبودن یا کم بودن گاز مطمعن شوید .

شارژ گاز R410a می تواند به دو حالت می باشد :

  • هیچ گونه گازی در کولر نباشد.
  • گاز کم باشد.

نبود هیچ گونه گازی در کولر

در صورتی که هیچ گونه گازی در کولرگازی وجود نداشت می توانید به صورت وزنی و از طریق یک ترازو میزان گاز مورد نظر را در کولر شارژ کنید.نکته ای که باید به آن توجه کنید میزان گاز درج شده روی برچسب فنی برای 5 متر لوله کشی محاسبه شده و در صورتی که لوله های کولرگازی بیشتر از 5 متر باشد باید به ازای هر متر 20 گرم گاز به کولر اضافه کنید. روش دیگری که می توان  گاز به کولر زد از طریق گیج مانوفیلد می باشد که می توان میزان 110 PSI تا 120 PSI گاز در کولر زد که این میزان در صورتیست که دمای محیط 27 درجه ی سانتی گراد و دمای بیرون 25 درجه ی سانتی گراد باشد. باید توجه داشته باشید که گاز R410a حتما باید به صورت مایع شارژ شود به صورتی که هنگام شارژ کپسول گاز را باید برعکس کنید.

کم بودن گاز کولرگازی اینورتر

هنگامی که گاز کولر شما به هر دلیل کم شده باشد ابتدا باید علت را پیدا کرده و سپس به آن گاز بزنید. همچنین این را بدانید که زدن گاز R410a با گاز R22 متفاوت می باشد.به دلیل اینکه گاز R410a از دو گاز متفاوت تشکیل شده و درصورتی که گاز کولر خالی یا کم شده باشد ، شما نمی دانید که کدام گاز به چه مقدار کم شده پس بنابراین باید گاز را به طور کامل خالی کنید و مجدد به آن گاز بزنید.گاهی ممکن است در هر حالتی که کولر داشت مثلا گاز کم داشت یا به طور کامل خالی شده باشد گاز را به سیستم اضافه می کنند که این روش معایبی دارد.

  • کولر سرمای مطلوبی نخواهد داشت.
  • در مدت زمان کمی باعث آسیب رساندن به کمپرسور می شود.
  • روغن کولر را فاسد می کند.

و در این صورت کاربر سرمای دلخواه را نمی گیرد و باعث کم فروش شدن این کولر خواهد شد.

نکاتی که باید قبل از شارژ کردن گاز به آن توجه کنید:

  • در ابتدا علت کم شدن گاز را پیدا و مشکل آن را حل کنید.
  • قبل از زدن گاز سیستم را وکیوم کنید.
  • گاز R410a حتما باید به صورت مایع شارژ شود به طوری که کپسول گاز را باید برعکس کرده تا مایع وارد کولر شود.
  • به هنگام استفاده از گیج مانوفیلد از گیج فشار بالا استفاده کنید زیرا فشار گاز R410a دو برابر گاز R22 می باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶