نوشته شده در 25 February 2018 / توسط admin
سنسور دمایی چیست و روش تست کردن چگونه است ؟
4.9 | از 9 رای

سنسور دمایی کولرگازی

سنسور دمایی چیست : ترمیستور یا سنسور دمایی یکی از قطعاتی است که در کولر گازی نقشی مهم دارد زیرا بُرد به وسیله ی ترمیستور از میزان دمای محیط یا لوله ها مطلع می شود و فرمان هایی مثل : راه اندازی کمپرسور ، قطع کمپرسور به نسبت این اطلاعات صادر می کند.

وظایف ترمیستورها یا سنسورها

ترمیستورها با توجه به نوع ساختمان خود با تغییر دما مقاومتشان تغییر می کند و این تغییرات برای برد ارسال می شوند تا به درستی از دمای محیط آگاه شود و تصمیم گیری کند و این که در این لحظه چه فرمانی را نسبت به دمای محیط باید صادر کند این یکی از وظایف اصلی ترمیستورها می باشد که این ارتباط به طور دائمی برقرار می باشد .

به صورت دائمی برد ولتاژی را به این ترمیستورمی فرستد و ولتاژ برگشت آن را چک کرده و با در نظر گرفتن مقاومت این قطعه با محاسبه کردن ولتاژ برگشتی از میزان دمای محیط به صورت دقیقی اطلاع پیدا می کند .

در وسیله های برودتی ( کولرگازی ) چه نوع ترمیستورهایی استفاده می شوند ؟

در وسیله های برودتی همه ی ترمیستورهای مورد استفاده از نظر کار و مقاومتشان دو مدل می باشند (103at) ، (204ct) و از لحاظ نوع استفاده آن ها همه مدل هایی که موجود می باشند به دو صورت هستند . Positive temperature coefficient = PTC

اسم دیگری این سنسورها اتاقی و یا محیطی می باشد . ( مقاومتشان با گرم کردن آن ها کم شده و با سرد شدن آن ها مقاومتشان نیز زیاد می شود .)

در مطالب بالا شما را با این دو نوع سنسور آشنا کردیم این را هم بدانید که سنسور PTC کاربردش برای سنس کردن دمای لوله می باشد و در فصل زمستان اکثرا در مدار قرار دارد .

ترمیستورها یا سنسورها را به چه روشی باید تست کرد ؟

برای اینکه سنسورها را تست کنیم باید آنها را از بُرد جدا کرده و مقاومت آن را توسط اهم متر بسنجیم.

برای این که سنسورها سالم باشند باید چه مقاومتی را نشان بدهند ؟

هر برند یا شرکتی معمولا سنسورهایی مخصوص به خود می سازد که این سنسورها در دمای متفاوت اهمی مختلف دارند که اطلاعاتی را برای بُرد می فرستند برای آن بُرد قابل فهم است و شما برای دانستن این که هر برند سنسورش دارای چه اهمی در دماهای مختلف می باشد باید جدولی داشته باشید برای مثال باید گفت که سنسور کولر مدیا که تولیدش در نمایندگی کولرگازی مدیا است در 25 درجه 10KOHM اهم دارد .

سنسور دمایی

برای تست کردن سنسورها دو راه دیگر هم می باشد . این راه ها زیاد علمی و صحیح نمی باشند اما تا حدی هم قابل استناد می باشند .

1_ اکثر سنسورهایی که اتاقی هستند یا NTC در دمای 25 درجه سانتی گراد مقاومتی معادل 200KOHM را دارند .

2 _ در روش دوم شما باید به این سنسورها اهم متر وصل کنید و سنسورها را سرد و گرم کنید و باید تغیراتش را در مقاومت نشان داده شده در صفحه ی اهم متر ببینید .

در پایان ، امیدواریم که این مقاله ” سنسور دمایی ” برای شما مفید بوده باشد ، منتظر ارسال سوالات و نظرات شما کاربران گرامی هستیم.

One response to “سنسور دمایی چیست و روش تست کردن چگونه است ؟”

  1. ابراهیم

    سلام.لوله سرد مربوط به کولر خودرو من زیر کاپوت یخ میزنه و باد دریچه کولر گرم میشه.امکان داره از ترمیستور باشه.با تشکر

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶