نوشته شده در 23 January 2018 / توسط admin
جمع کردن گاز کولرگازی ( پمپ دان کردن )
4.8 | از 4 رای

طریقه ی جمع کردن گاز کولرگازی

پمپ دان یا جمع کردن گاز کولرگازی چه می باشد ؟ روشی برای ذخیره کردن و یا جمع کردن تمامی مبرد یا گاز کولر درون لوله ها در داخل کندانسور و پمپ دان کردن می باشد .

در چه وقت هایی نیاز به جمع کردن گاز کولرگازی داریم ؟

هنگامی که ما می خواهیم کولر گازی را جا به جا کنیم و آن را جای دیگری نصب کنیم یا این که کولر گازی ما نیاز به تعمیر دارد ، ما می توانیم با جمع کردن گاز کولرگازی در کندانسور دستگاه را جابه جا کنیم کنیم و بعد از اینکه که کار تعمیر یا جا به جایی کولر خود را انجام دادیم خیلی راحت بتوانیم از آن گاز استفاده کنیم .

نکته : به صورت صحیح و عملی این روش قابل انجام دادن می باشد و اما ما به شما این پیشنهاد را می کنیم که به صورت تجربی و کاربردی این کار را انجام دهید وحتما برای این که این کار را انجام دهید از یک تعمیر کار کولر گازی کمک بگیرید .

چون ممکن است اگر شما این کار را به تنهایی انجام دهید یا این که کسی که تخصص کافی در این کار ندارد آن را انجام دهد ممکن است به کمپرسور و قطعات دیگر کولر گازی نیز آسیب برساند .

مراحل کار جمع کردن گاز کولرگازی

  • اگر که کولر گازی شما خاموش می باشد باید آن را در حالت سرمایش روشن کنید و حداقل بگذارید تا 15 دقیقه کولر گازی کار کند تا سیکل تبرید کامل شود .
  • روی کندانسور درپوش شیر سرویس در بیرون قرار گرفته است این درپوش را باز کنید .
  • در مرحله ی بعد باید در حالتی که گیج کاملا بسته می باشد شیلنگ گیج کولر را به شیر سوزنی لوله ی برگشت ( لوله ضخیم ) شیر سرویس را وصل کنید .
  • برای این که این کار را انجام بدهید نیاز به یک دسته آچار آلن دارید که اندازه ی این آچار بسته به ظرفیت کولر گازی های مختلف متفاوت می باشد .

شیر رفت ( لوله نازک ) را توسط آچار آلن آرام آرام ببندید در این حالت با نگاه کردن به عقربه ی گیج متوجه می شوید که درجه دارد کاهش پیدا می کند و وقتی که درجه گیج به 10 psi رسید شما شیر لوله رفت ( لوله نازک ) را باید کاملا بسته باشید .

  • در مرحله ی بعد شما باید کم کم شروع کنید شیر سرویس لوله برگشت ( لوله ضخیم ) را ببندید و وقتی که گیج فشار به زیر صفر یا حد وکیوم پایین آمد باید شما کاملا شیر برگشت ( لوله ضخیم ) را بسته باشید و به محض این که لوله برگشت را کامل بستید دستگاه را خاموش کنید .

هنگامی که دستگاه خاموش شد شما کار پمپ دان کردن را با موفقیت و به درستی انجامش داده اید و حالا می توانید برای تعمیر و یا جابه جایی کولر گازی لوله های کندانسور و اواپراتور را باز کنید .

ابزار لازم برای جمع کردن گاز کولرگازی

اگر که شما تخصصی در کار کولر ندارید و مبتدی می باشید و ابزاری مثل گیج فشار در دسترس ندارید با داشتن یک آچار آلن می توانید این کار را انجام بدهید .

این روش به صورتی است که بعد از این که درپوش شیر سرویس را باز کردیم و کولر گازی ما بیشتر از 15 دقیقه روشن بود کاملا شیر سرویس رفت را می بندیم و 30 ثانیه صبر می کنیم و بعد کاملا شیر سرویس برگشت را می بندیم

وقتی که هر دو شیر سرویس را بستیم سریع کولر گازی را خاموش می کنیم اما این روش، روشی اصولی نیست چون ما اطلاعی راجب به میزان ظرفیت دستگاه نداریم و طول لوله کولر گازی را نمی دانیم پس به هیچ عنوان این روش را به شما پیشنهاد نمی کنیم چون همه ی عواقب و خسارات آن به عهده ی خود شما می باشد .

نکته : بعد از این که هر دو لوله را بستیم اگر کولر گازی را بیش از حد روشن نگه داریم بسیار خطرناک می باشد و امکان این که کولر گازی آسیب ببیند وجود دارد .

نکته : برای این که این کار را انجام بدهید حتما باید همراهتان کسی را داشته باشید تا بعد از اینکه گاز کاملا جمع شد و شیر سرویس را بستید ، او اسپیلت را سریع خاموش کند .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶