نوشته شده در 22 February 2018 / توسط admin
تفاوت کولرهای گازی با کولرهای آبی در میزان مصرف برق
4.7 | از 3 رای

تفاوت کولرهای گازی با کولرهای آبی در میزان مصرف برق

تفاوت کولرهای گازی با کولرهای آبی با شروع شدن فصل تابستان و گرمای شدید بازار کولرها داغ می شود. تمامی افراد در فصل تابستان از یک نوع سیستم خنک کننده استفاده خواهند کرد در اینجا قصد داریم از نظر میزان مصرفی ، انواع کولرها را به شما معرفی کنیم.

شما از کولرهای گازی بیشتر استفاده می کنید یا کولرهای آبی؟

امروزه در تمامی محیط های مسکونی و اداری از دو نوع کولر استفاده می شود . کولرهای گازی که از طریق گاز عمل خنک کردن را انجام می دهند و کولرهای آبی که از طریق آب محیط را خنک می کنند. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با معایب و مزایایی این دو نوع کولر آشنا کنیم.

مزیت و معایب کولرهای آبی – تفاوت کولرهای گازی با کولرهای آبی

معمولا از کولرهای آبی در مناطقی که آب و هوایی خشک دارند نیز استفاده می شود ولی مناطقی مثل شمال که رطوبت هوا بالا می باشد ، استفاده از این کولر مناسب نیست. در برخی منازل قدیمی نیز کولرهای آبی دیده می شوند.

نحوه ی کارکردن کولرهای آبی این گونه است که هوای خنک از طریق بخار آبی که با هوا آمیخته شده ، ایجاد می شود. کولرهای آبی دارای هزینه ای اندک می باشند ولی با این حال معایبی هم دارند مثلا ، در شهرهایی مثل تهران که گاهی هوا آلوده می باشد با روشن کردن این کولر غبار و آلودگی در محیط منزل نفوذ می کند و ایجاد آلودگی و بیماری ها خواهد شد.

در برخی افراد هم دیده می شود که با روشن کردن کولرهای آبی دچار سر درد ، گرفتگی بینی و یا عطسه و سرفه خواهند شد که این عوامل همان انتقال آلودگی هوا به داخل ساختمان می باشد.

دلایل اصلی بروز این بیماری ها گرد و غباری ست که در پوشال کولر ها نفوذ کرده و به علت رطوبت و عدم تابش نور آفتاب به پوشال ها ، این ذرات به داخل ساختمان منتقل می شوند .

چند توصیه ی مهم هنگام استفاده از کولرهای آبی برای سلامت بدن

  • پوشال های کولر را سالی یک بار باید عوض کرده و سطح داخلی کولر آبی را بشویید.
  • در آب کولرگازی محلول ضد عفونی سانوسیل بریزید.
  • بعد از شستن کامل کولر 15 دقیقه فقط پمپ کولر را روشن بگذارید.
  • هنگام روشن کردن کولر مراقب باشید.به دلیل رطوبت کولرهای آبی امکان برق گرفتگی زیاد است .
  • به دلیل بدنه ی فلزی کولر و سیم پیچی پیچیده ی کولر تعمیر آن را به متخصص این کار بسپارید.
  • در صورتی که تازه به منزل جدید اسباب کشی کرده اید ، قبل از عوض کردن پوشال کولر از قطع بودن برق کولر اطمینان داشته باشید.
  • اگر قصد کانال کشی کولرهای آبی را دارید، مسیرهای کوتاهی را انتخاب کنید و در صورتی که کانال ها خارج از ساختمان هستند، آن ها را عایق کاری کنید تا از هدر رفتن سرما جلوگیری کند.
  • برای تابش مستقیم نور خورشید روی کولر سایبان نصب کنید.
  • در طول روز از دور کند کولر استفاده نمایید.

مزیت های کولرهای گازی – تفاوت کولرهای گازی با کولرهای آبی

این کولر ها در مناطقی که مرطوب هستند ، برخلاف کولرهای آبی بسیار مناسب می باشند زیرا رطوبت را افزایش نخواهند داد. کولرهای گازی هوایی که در ساختمان است را به داخل کشیده و آن را خنک می کنند و همین عامل از ورود آلودگی های خارج از ساختمان جلوگیری می کند.

از معایبی که این کولرهای گازی دارند ، میزان بالای مصرف انرژی آن ها می باشد که این مشکل را می توان تا حدودی با انتخاب درست ظرفیت کولرگازی با توجه به محیط و نصب درست کولر و سرویس به موقعی آن برطرف کرد.

کولرهای گازی از نظر ساختار و نحوه ی کارکرد به دو نوع تقسیم می شوند. کولرهای اسپلیت . کولرهای پنجره ای.

میزان برق مصرفی کولرهای پنجره ای 2.5 برابر نسبت به کولرهای اسپلیت می باشند ولی تفاوت هزینه ی آن ها تقریبا برابر می شود به این صورت که  کولرهای اسپلیت گرانتر هستند ولی میزان مصرفی کولرهای پنجره ای بیشتر می باشد .

زمانی که کولرها در یک زمان برابر استفاده می شوند در میزان مصرف آنها چه اختلافی وجود دارد؟

با مثالی شما را روشن خواهیم کرد که اختلاف این دو کولر را بهتر متوجه شوید. مثلا اگر در طول شبانه روز 10 ساعت کولرهای آبی را روشن بگذارید ، در یک ماه میزان مصرف برق آنها 120 کیلو وات در ساعت می شود ولی در کولرهای گازی میزان مصرف برق کولر به 750 کیلو وات می رسد.

در صورتی که از کولرهای آبی 10 ساعت در شبانه روز استفاده کنید میزان مصرفی در یک ماه به یک ششم کاهش می یابد.

اگر مصرف برق با رعایت الگوی مصرف 200 کیلو وات ساعت در یک ماه شود با جایگزینی کولرگازی به جای کولر آبی هزینه ی برق مصرفی در طول یک ماه به 7 برابر خواهد رسید.

برای مثال اگر در ماه های عادی و مناطق گرمسیر و با رعایت کردن الگوی مصرف 200 کیلو وات ساعت در ماه مصرف برق داشته باشد، و در ماه هایی که هوا گرم است از یک کولرآبی استفاده کند میزان مصرف و هزینه ی برق به این صورت خواهد بود:

کیلو وات ساعت ( KWH ) ۱۲۰ =وات ۱۲۰۰۰۰=۳۰روز ×۴۰۰وات × ۱۰ساعت

میزان مصرف ماهانه ، کیلو وات ساعت ( KWH ) ۳۲۰=۲۰۰+۱۲۰

هزینه ی برق مصرفی ماهیانه استفاده از یک کولر آبی  :

ریال ۱۶۷۰۰۰=( ۱۳۵۰×۲۰)+(۷۵۰×۱۰۰)+(۳۵۰×۱۰۰)+(۳۰۰×۱۰۰)

و هزینه ی برق مصرفی استفاده از کولر گازی  :

KWH ۷۵۰ =وات ۷۵۰۰۰۰=۳۰روز ×۲۵۰۰وات ×۱۰ساعت

میزان برق مصرفی در هرماه با وجود یک کولر گازی KWH ۹۵۰=۲۰۰+۷۵۰

هزینه ی برق مصرفی ماهانه با استفاده از یک کولر گازی با مصرف حدود ۲۵۰۰وات:

۱۲۳۵۰۰۰ ریال =(۲۱۵۰×۳۵۰)+(۱۹۵۰×۱۰۰)+(۱۵۵۰×۱۰۰)+(۱۳۵۰×۱۰۰)+(۷۵۰×۱۰۰)+(۳۵۰×۱۰۰)+(۳۰۰×۱۰۰)

تفاوت هزینه ی برق مصرفی ماهانه ی یک کولر آبی با کولر گازی با ۱۰ ساعت کار روزانه در مناطق غیر گرمسیر : ۱۰۶۸۰۰۰ریال=۱۶۷۰۰۰-۱۲۳۵۰۰۰

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

تماس با ما » ۰۹۱۸۵۳۳۳۲۶۶